Ojkanje/groktenje su uvriježeni nazivi za najstariji sloj tradicijskih pjevanja na područjima Hrvatske koje po etnografskoj podjeli spadaju u područje dinarskog areala. Radi se o arhaičkom pjevanju za koje je karakteristično potresanje glasom posebnim načinom pjevanja iz grla. Nakon niza predradnji i akcija glazbeni izricaj ojkanje je upisan 2010.g. i na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, kao baština kojoj je potrebna hitna zaštita. Neprestana seoba seoskog stanovništva u grad kao trajni proces, reducirala je broj izvođača ojkanja, čime su se izgubili mnogi arhaični stilovi i žanrovi solo pjevanja. UNESCO ističe potrebu prijenosa ovog tradicijskog načina pjevanja na mlade generacije, za što je potrebno istraživanje, dokumentiranje i međunarodna razmjena znanja i iskustava s državama koje imaju istu i sličnu tradiciju ovog posebnog načina pjevanja.
Od 16.-20.08.2018. u Kistanjama, Šibensko-kninska županija, organizira se radionica ojkanja pod vodstvom eksperata i vrhunskih stručnjaka najrelevantnijih u regionu za ovo područje, a pod imenom Duga iznad Krke. Projekt Duga iznad Krke 2018., u organizaciji SKD " Prosvjeta" iz Zagreba, je svojevrsni nastavak projekata Duga iznad Zrmanje i Duga iznad Kule. Duga u naslovu simbolizira raznolikost i mir.
PRIJAVNICA ZA RADIONICU OJKANJA
Ojkanje je opstalo zahvaljujući skupinama lokalnih narodnih pjevača koji su tu tradiciju prenosili pjevajući na seoskim svečanostima. Danas se ojkanje prenosi i naucava oralno u folklornim društvima (KUD-ovima), ali i audio i video medijima. No, vještina tehnika individualnog tresenja glasom i brojnih dvodijelnih oblika ovisi većinom o talentiranim i vještim pjevačima i njihovoj sposobnosti obrazovanja novih generacija. Nadalje, kako je ojkanje nematerijalno kulturno dobro jednako prisutno i u hrvatskom i u srpskom entitetu rečenog areala, važno je osigurati da se doprinos, dobrim dijelom izbjeglog, srpskog entiteta ne izgubi iz tradicijske baštine Hrvatske. U projektu želimo okupiti i pjevače obaju entiteta kao i prezentirati i prenijeti iskustva stečena u radu s migrantima u Vojvodini.
Posljednjih godina jača svijest o potrebi revitalizacije ojkanja, te je intencija ovog projekta okupiti vrhunske voditelje radionica, najbolje autohtone pjevače i motivirane učesnike. Radionicu, koja će se odvijati na prostoru NP „Krka“ u području vidikovca Manojlovac i amfiteatra Burnum uz terenski rad, vode dr.sc. Joško Čaleta iz Instituta za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba i dr.sc. Sanja Ranković s Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, kojima u realizaciji ovog projekta pomažu autohtoni pjevači, nositelji tradicije, iz Šibensko-kninske i Zadarske županije. Specijalni gost na radionici 17. 8. će biti narodni umjetnik iz Like Dobrivoje Pavlica koji će demonstirati vještinu ličkog ojkanja, rozganja.
U cilju optimalnog usklađivanja individualnog i grupnog rada, broj polaznika radionica je ograničen na maksimalno 25 polaznika.
Voditelji radionica polaznicima će održati predavanja koja će ih prije samog procesa učenja pjevanja upoznati sa specifičnim karakteristikama ovih pjevanja uz prikazivanje relevantnih audio i video primjera iz ovog područja. Svakoga dana će se organizirati učenje ojkanja, specifično za mjesto iz kojeg dolaze demonstratori. Demonstratori će biti članovi pjevačkih sastava iz sela pretežito nastanjenim Hrvatima i sela pretežito nastanjenim Srbima. Očekujemo da će radionica rezultirati većim brojem novoeduciranih tradicionalnih pjevača ojkača, prvenstveno mlade generacije. Kroz čitavu vertikalu, od stručnog tima (ekspertni voditelji – etnomuzikolozi), preko autohtonog (lokalni demonstratori) do popularnog (KUD-ovi), u jedinstvenom ambijentu bisera prirode, u prostoru NP „Krka“ na kistanjskom području, dobivamo i vrhunski turistički proizvod koji će prepoznati i turistički sektor.
Okupljanje stručnjaka i razvoj prototipne metodologije predstavljat će pripremu za pokretanja međunarodnog projekta iz EU fondova.
Voditelji radionice
Maestro Joško Čaleta, dr. sc., etnomuzikolog, glazbeni pedagog i dirigent. Teme kojima se bavi u svojim istraživanjima uglavnom su vezane uz vokalnu glazbenu tradiciju dalmatinskog primorja i zaleđa. Član je stručnih, savjetodavnih i ocjenjivačkih komisija smotri i festivala diljem Hrvatske. Izmedu ostalog, voditelj je internacionalnog Aklapela festivala u Dubrovniku pod pokroviteljstvom UNESCO-a, te umjetnički voditelj grupe Kantaduri.
Dr.sc. Sanja Ranković, docent na Katedri za etnomuzikologiju Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu. U svojoj doktorskoj disertaciji obuhvatila je i probleme ojkanja na prostoru Vojvodine, izučavajuci ovaj fenomen kod useljenika i izbjeglica iz Hrvatske.Članica je profesionalnog ženskog sastava „Moba“ iz Beograda, koji je nastupao na brojnim koncertima i festivalima u mnogim evropskim zemljama i osvojio brojne nagrade.
.
Za polaznIke je osiguran besplatni smještaj u Kistanjama. Ukoliko želite možete i besplatno kampirati na imanju Kistanjski zalasci sunca, koje je opremljeno za ugodan boravak, ali je potrebno da ponesete svoje šatore.
Organizatori osiguravaju doručak, ručak i večeru te odgovarajuće napitke, za četiri radna dana. Također Vas molimo da navedete koji tip prehrane preferirate.
Kotizacija za četverodnevnu radionicu iznosi 200 kn. Polaznici radionice skromnijih materijalnih mogućnosti, uz pisano obrazloženje mogu biti oslobođeni kotizacije.
Putne troškove radionice snose učesnici.
Autor projekta Duga iznad Krke, Ilija Krneta, dipl politolog, jedan od osnivača i prvi predsjednik Zbora novinara medija nacionalnih manjina Hrvatskog novinarskog društva. Član je SKD „Prosvjeta“ i promotor ruralnog razvoja, ekologije, zdrave hrane, kulture, baštine i turizma kroz projekt „Kistanjski zalasci sunca“ u Kistanjama.
Aktivnosti i medijski napisi o projektima koje je Ilija Krneta pokretao ili popularizirao s istim ciljevima kao i Dugu iznad Krke:
- Sigurnost povratnika srpske nacionalnosti na područjima posebne državne skrbi
- Boj Jutake Bana i Obrada Milića za titulu cara u diplanju
- Car Franjo je volio janjetinu, carica Sissy sladoled
- Zaleđe Dalmacije brendirati kao Morlakiju
- I Japanci će ojkati u Kuli Jankovića
- Evropa nagraduje zajedništvo
- Cijene smilja pale za 80 posto, osnujmo zadrugu smiljara
- Povratak Arsena Dedića u Kistanje
Fotografije nastale na prošlogodišnjoj RADIONICI OJKANJA: