|
|
|
Pecene janjce su cjedili ispred vatrenice u avliji, ma cim prestane kapljati sa ražnja donese ga Gojo na panj pa udri mesaricem (= satara ) po njemu a Slavko samo mjenja pizove na vagi i baca na pijate: kome kilo - kome dvakila ( ali je uvijek stavlja uz “odprednjeg” i zeru od “popišanog gnjata” inace bi zadnji kraj sav osta ) i bome zna se:
po dvolitricu žujana iz bacve ( kolko se ja sjecam, vodu niko u Gostijoni nije tražio, valjda su je svi kodkuce imali ). Još se ne uvati ni loj na mesinganom pijatu vage a pecenja u Gostioni više nema! Ako se pilo više od dvi litre onda se narucivalo po dvolitricu vina, a ako neš više onda dvolitraš, ka zvuci vece kad naruciš !
|
Dugo sam se cudio zašto pored panja stoji maškariol ( od mreže za muve na drvenim okvirima napravljen ormaric za cuvanje mesa, da muve ne ubace upljuvak. Stajao u konobama odma do vrata, okacen na gredu i odozgo zašticen obično limenim pijatom okrenutim naopacke i probušenim na sredini kroz koju se protakne kuka od maškariola, pa miši ne mogu na maškariol nego svrce na patos ) kad je u njemu stalno stajala karta ( = masni papir ) u koji se umotavalo meso zaponjeti. Poslije su se i u Zadružnoj modernizirali i nabavili frižider ( onaj ruski veliki , koji je ima i Mile J. u svojoj gostioni, a dugo ga je koristio i Gagarin u svojoj ), ali je i dalje staja maškariol samo za kartu. Izbacili su ga one godine kad se Gostiona renovirala i postavljena lamperija oko zida i napravljen volt sa zavjesom da se odvoji dio za rucavanje og dijela đe su domaci pjanci stalno siđali i kartali ( kao “da ne vire u tuđe pijate”), te stavili televizor na zid u donji cošak a u gornji cošak ledenicu (= škrinja ) u kojoj su razlađjivali pivu jer je onaj frižider odavno posta mali za apetite ka ledenoj tekucini. Kako se kult ledene pive udomacio u kistanjskim gostionama nestale su i bacve sa vinom iza banka ( na jednoj pisalo CRNO a na drugoj BJELO, tek toliko o sortama, bukeu i enologiji ), pa se vino pocelo tociti iz plasticnih kanta. |
maškariol bačva zaostala još od 1943-će |
|
Mora si se popeti par škalina do iznad mlina gdje istreseš vrecu sa žitom, a onda Janko upali mlin i pocinje poslje par sekundi da iz platnene cijevi sipi toplo i mirisavo brašno koje se skuplja u sanduku drvenim cetvrtastim šešulama ( = lopatica ). Svaka kuca je imala šešule izdelane od jednog komada drveta, poluokrugle, koje su manje zahvatale, a ove u mlinici su bile velike da se brže natovare tkane od sukna vrece za brašno koje su na otvoru imale istkane omce kojima se pricvrste za brokve na kašunu ispod žrvnja.
|
Nekad smo mi djeca cesto odlazili u kistanjsku mlinicu i gledali kako Janko mlinar melje brašno na kamenim žrvnjima. Unutra je sve mirisalo na vruce brašno, a od buke nisi moga dugo stati ( narocito kad kruni kuruze i melje za stocnu ranu ). |
|
Došla bukovcanka u London da poslje dugo godina vidi sina koji oša tamo zna se radi cega i kako, a još nije moga sam doci kod matere i cace. Između ostalog, voda on mater po radnjama i u robnoj kuci ona zakaci na složene kutijetine te ih sori (=sruši).
Bukovčanka ( u crnoj kiklji i sa povezacom na glavi ): AJME, SORI !
A Engleski trgovac
( na engleskom, uljudno): NOTHIGH, NOTHING ! |