(Desa i Ivica Katalenic su imali kuju koja se zvala Lajka po legendarnom svemeirskom cukinu)

  Pre pola veka, 3. novembra 1957. godine, prvo živo bice sa Zemlje - pas Lajka - poslato je u svemir sovjetskim brodom "Sputnjik 2", što je simbolicno ljudskoj vrsti otvorilo put u svemir.

Lajka nije prva ni poslednja životinja koja je lansirana u vasionu. U Sovjetskom Savezu to su prvenstveno bili psi, odnosno kuje koje su mirnije od mužjaka, dok su se Amerikanci opredeljivali za majmune, navodi Frans pres, prenosi Mondo.
Prva životinja koja se našla u bestežinskom stanju bio je makaki majmun Albert Prvi, koji je 1948. godine americkom balistickom raketom ispaljen 63 kilometra u vis.
Sa ruske strane, psi Ciganin i Dezik su 1951. godine doživeli slicnu sudbinu, uzletom na 100 kilometara od zemljine površine.
Lajka je, medutim, bila prva životinja u svemirskoj kapsuli koja je kružila oko Zemlje na 1.600 kilometara visine, a u letelici je i uginula.

Lajka se najpre zvala Kudravka. Bila je mešanac, delom rase foks terijer, koji su poznati po tome što mnogo laju. Rusi su tokom Lajkinog leta, pratili rad njenog srca, arterijski pritisak i ritam disanja, a još uvek se ne zna kako je tacno ona uginula u svemirskom brodu. Glasine kažu da se uspavala zbog nedostatka kiseonika, dok drugi pricaju da je uginula otrovana, pošto joj je poslednji obrok sadržao neki toksin.
Tek je 2002. godine jedan od odgovornih za misiju, Dimitrij Malacenkov, rekao je da je Lajka uginula nekoliko sati po poletanju, zbog tegoba i straha od buke prilikom lansiranja rakete.

Kuje Strelka i Belka su u avgustu 1960. godine bile prve životinje koje su nekoliko puta obišle Zemlju i vratile se žive i zdrave.
Kasnije je to isto ucinila i Zvezdocka, koja je u martu 1961. godine, u društvu drvenog manekena Ivana Ivanovica, obišla Zemlju. Zbog lutke Ivana mnogi su tada nagadali da je to bio prvi let i coveka. Medutim, prvi covek, kosmonaut Jurij Gagarin ce tri nedelje kasnije ispuniti tu istorijsku misiju.

Amerikanci su samo jednu životinju izbacili u orbitu. To je bila šimpanza Enos, u novembru 1961. godine. Cilj eksperimenta je bilo ispitivanje kapsule u kojoj se februara 1962. godine u orbitu vinuo prvo Amerikanac Džon Glen.

Pre pedeset godina, tacnije 3. novembra 1957., prva "Zemljanka" - slavna mešanka Lajka - poslana je u orbitu sovjetskoj svemirskoj kapsuli, cime je simbolicno, iako po cenu njenog života, otvoren put coveku prema zvezdama.Sovjetski Savez je mesec dana pre lansiranja kapsule sa Lajkom, 4. oktobra , u svemir poslao prvi satelit Sputnjik , težak 83 kg. Nakon uspelog lansiranja, sovjeti su odlucili da u Sputnjiku 2 teškom oko 508 kg u svemir posalju prvo živo bice. Kocka je pala na malu mešanku sa nešto lovacke krvi, sa pravim imenom Kudrjavka, koja je postala slavna pod psudonimom Lajka, što je naziv za sibirske lovacke pse koji svojim vlasnicima signalizuju prisutnost divljaci glasnim lavežom.Pre nego što ce u svemir poslati prvog coveka, naucnici su morali istražiti kako ce na njega uticati sile leta, dugotrajno bestežinsko stanje i druge stresne situacije.3. novembra 1957. u 22.28 sati, Kudrjavka-Lajka, odevena je u "astronautsko odelo" sa nekoliko senzora kojima se evidentirao i prenosio njen srcani ritam, krvni pritisak i brzina disanja. Kabina je bila opremljena i kamerom. Prema službenim izvestajima Lajka je putovanje dobro podnosila do 3.200 km visine. No, ubrzo nakon toga svima je bilo jasno da je rec o letelici bez povratka, a Lajkin je život trajao koliko i zalihe kiseonika u kapsuli. Sigurno je tek da su se nakon šest dana potrošile baterije i u kapsuli je nestalo vazduha. Sa svim ugaslim sistemima Sputnjik je nastavio kružiti u orbiti do aprila 1958. kad je pao u atmosferu pri cemu je izgoreo...